Ostoskorin sisältö0  tuotetta - Yhteensä 0.00 €
« Takaisin

Berber-tyyny (TP-227)



Vaihtoehdot

Tuote Hinta
Berber-tyyny TP-227, tyhjänä59.00 €
Berber-tyyny TP-227, täytettynä69.00 €

Hieman kimalteleva luonnonvalkoinen kaktussilkkipinta sopii hyvin pastellisävyisten berber-kuvioiden taustaksi. Kimallus on saatu aikaan ompelemalla sekaan kiiltävää kaktussilkkilankaa. Kaktussilkki on hieman karkeapaa kuin tavallinen silkki, mutta rakenteeltaan yhtä pehmeää ja taipuisaa. Se on myös kestävää, josta syystä sitä käytetään Marokossa paljon muunmuassa juuri tyynyihin.

Tämäkin tyyny on marrakechilaisen sopimusompelijamme valmistama. Tyynyn pinta on täynnä kauniita yksityiskohtia, jotka kertovat ammattitaitoisesta käsityöstä. Kuviot ovat perinteisiä vanhoja berber-symboleita.

Voit tilata pelkän tyynyn päällisen tai valmiiksi puuvillavanulla täytetyn tyynyn.

Tyynyn mitat ovat n. 50 X 50 cm ja paksuus täytettynä n. 12 - 14 cm.

Lähetämme tilauksesi heti tilauspäivänä tai viimeistään seuraavana arkipäivänä! Yli 80€:n tilaukset toimitamme noutopakettina ilman kuluja; kaikki toimitus- ja maksutavat näet tästä.

Suosittelemme myös

Beni ouarain-tyyny (TP-232)

marokkolainen-berber-beni-ouarain-tyyny-TP-232-1.jpg&width=280&height=500
Huom: kuvissa tyyny on vielä täyttämättä.
Perinteinen X-kuvio on saatu aikaan jättämällä valkoinen villanukka pois kuvion muotoisilta alueilta. Villanukka on tietysti käsin solmittua, nukan pituus on n. 2 cm. Tyynyn taustapuoli on valkoista puuvillaa. Tämänkin tyynyn tekijä on ollut sopimusompelijamme..
Hinta: 64.00 € - 74.00 €

UUTUUS: Berber-tyyny (TP-234)

marokkolainen-villa-tyyny-berber-TP-234-1.jpg&width=280&height=500
Perinteisin berber-symbolein koristeltu tyyny. Pohjaväriltään tummanpunainen tyyny on tehty käsityönä, materiaali on villaa, taustapuoli puuvillaa. Nämä tyynyt tehdään uudehkoista hyväkuntoisista kilim-matoista, kilim*-ompelun taitajia on nykyään vähän joten uusia tyynyjä ei juurikaan ole saatavissa..
Hinta: 64.00 € - 74.00 €
Näytä kaikki vastaavat tuotteet »