Tämä vesi-astia on jo löytänyt uuden kodin... voit kuitenkin tilata meiltä antiikkitavaroitakin: kerro mistä olet kiinnostunut, lähetämme sinulle kuvia ja tietoja saatavissa olevista tavaroista.
Kuparista ja pronssimetallista valmistettu astia. Näitä astioita on käytetty Marokossa yleisimmin veden säilytykseen koska kuparista ja pronssista ei liukene juomaveteen mitäänä vieraita makuja. Astian yläosa on kuparia ja alaosa pronssimetallia, kahva ja jalat ovat valumetallia, ei ole tiedossa mitä seosta, luultavasti pronssiseosta.
HUOM: antiikkiastioiden valmistusaikana ei ollut tietoa eri metalliseosten soveltumisesta elintarvikekontakteihin, joten älä käytä astiaa juomaveden säilytykseen.
Tällaisia vesiastioita käytettiin yleisesti jo 1800-luvulla ja 1900-luvun alussa, luultavasti tämä astia on valmistuskauden loppupuolelta sen hyvästä kunnosta päätellen; sen ulkopintaa on kevyesti kiilloitettu puhdistuksen yhteydessä antiikkikauppiaamme toimesta. Niinsanottua uustuotantoa ei ole näille astioille, eli kaikki harvat olemassa olevat ovat aitoja vanhoja astioita.
Vesiastian mitat:
korkeus n. 47 cm (ilman kahvaa)
pohjan halkaisija n. 23 cm